Osteopēnija. Jautājumi un atbildes

Osteopēnija ir stāvoklis, kas apzīmē kaulu blīvuma līmeni jeb to, cik daudz kaulaudu veido kaulus. Osteopēnijas gadījumā kaulu blīvums ir zemāks nekā vidējais, taču ne tik zems, lai diagnosticētu osteoporozi. Atbildam uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par osteopēniju.

Kas izraisa osteopēniju?

Kaulu blīvuma zudums ir dabiska ķermeņa novecošanas pazīme. Taču ātrums, kādā kaulu masa samazinās, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, tostarp:

  • ģenētikas,
  • ķermeņa uzbūves,
  • hormonālām izmaiņām,
  • ēšanas paradumiem,
  • fiziskās aktivitātes līmeņa,
  • smēķēšanas,
  • lietotajiem medikamentiem u.c.

Ko darīt, ja atklāta osteopēnija?

Pazemināts kaulu blīvums var palielināt kaulu lūzuma risku. Taču osteopēnija nenozīmē, ka lūzums notiks – vien to, ka risks ir lielāks nekā cilvēkam ar spēcīgiem kauliem. Visbiežāk osteopēnijas gadījumā nav nepieciešama atsevišķu medikamentu lietošana.

Kā stiprināt kaulus, ja ir osteopēnija?

Osteopēnijas gadījumā ieteicams veikt dzīvesveida izmaiņas, kas ilgtermiņā uzlabos ne vien kaulu veselību, bet arī vispārējo pašsajūtu. Ieteicamās izmaiņas:

Vairāk par osteopēnijas ārstēšanas iespējām lasiet te:

Vai man  attīstīsies osteoporoze?

Osteopēnija ne vienmēr attīstās par osteoporozi, tas ir atkarīgs no vairāku faktoru kopuma. Veicot dzīvesveida izmaiņas un rūpējoties par kaulu veselību ikdienā, ir iespējams krietni samazināt osteoporozes attīstības risku. Par piemērotākajām dzīvesveida izmaiņām ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu vai endokrinologu.

Vai ir nepieciešams veikt papildu pārbaudes?

Iespējams, ka jūsu ārsts nav norādījis, ka nepieciešams veikt papildu pārbaudes. Tas ir tādēļ, ka speciālists uzskata, ka kaulu lūzuma risks ir zems.

Ja ārsts ir norādījis, ka nepieciešams veikt papildu pārbaudes, iespējams, ka jums pastāv augstāks kaulu lūzuma risks. Tas var būt saistīts ar jūsu veselības vēsturi, dzīvesveidu, lietotajiem medikamentiem vai citiem faktoriem. Gadījumā, ja kaulu lūzuma risks ir augsts, ārsts var ieteikt lietot osteopēnijas medikamentus.

Lai novērtētu kaulu veselību, ir svarīgi regulāri veikt kaulu minerālā blīvuma pārbaudi jeb osteodensitometriju. Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.

Skip to content