Aktivitātes kaulu veselībai

Osteoporozes pacientiem ir svarīgi saglabāt aktīvu dzīvesveidu. Ne velti pastāv teiciens “kustībā ir dzīvība” – ķermenis, kas tiek nodarbināts, ir spēcīgāks. Taču ne visas sportiskās aktivitātes ir vienlīdz veselīgas kauliem.

Kādēļ ir svarīgi sportot, ja atklāta osteoporoze?

Neatkarīgi no cilvēka vecuma, kustība ne vien stiprina sirdi un plaušas, bet arī uzlabo muskuļu spēku un līdzsvara izjūtu. Osteoporozes pacientiem ikdienā īpaši ieteicams iekļaut svaru nesošas aktivitātes, piemēram, staigāšanu vai nūjošanu, kas spēcina kaulus un palīdz palēnināt kaulu masas zudumu.

Kā fiziskās aktivitātes stiprina kaulus?

Par svaru nesošajām aktivitātēm dēvē tādas kustības, kuras veicot, pēdas un kājas atbalsta ķermeni pret gravitāciju jeb citiem vārdiem sakot – aktivitātes, ko veic, stāvot kājās. Gravitācijai iedarbojoties uz kauliem, veidojas jauni kaulaudi un kauli kļūst spēcīgāki. Osteoporozes pacientiem, kam ir trausli kauli un kas ir piedzīvojuši kaulu lūzumus, ir ieteicams konsultēties ar ārstu pirms jaunu fizisko aktivitāšu uzsākšanas.

Labākās aktivitātes – tādas, kas pašam patīk!

Vienkāršākais veids, kā sportošanu padarīt par ikdienas sastāvdaļu, ir atrast aktivitātes, kas rada prieku. Piemēram, dejošana ne vien spēcina muskuļus un kaulus, bet arī uzlabo omu. Dejošana kopā ar partneri vai draugiem var kļūt par jauku tradīciju, ko gaidīt ar prieku. Arī joga un aerobikas nodarbības stiprina kaulus. Ja kauli ir ļoti trausli un lūzumu risks ir augsts, iespējams izmēģināt ūdens aerobiku – ūdenī slodze uz kauliem ir zemāka.

Dārza darbi un osteoporoze

Arī darbošanās dārzā ir vērā ņemama fiziskā aktivitāte. Tiesa, trauslu kaulu gadījumā ir jāpievērš īpaša uzmanība, lai, veicot dārza darbus, nenodarītu sev pāri. Lai mazinātu lūzumu risku, svarīgi muguru vienmēr turēt taisnu un izvairīties no straujām kustībām un pagriezieniem viduklī. Tāpat jāizvairās no smagumu celšanas un nešanas, kā arī jāuzmanās no aizķeršanās un kritieniem.

Cik bieži vajadzētu sportot, ja atklāta osteoporoze?

Ja ķermenis ir pietiekami spēcīgs, svaru nesošas aktivitātes ieteicams veikt vismaz četras dienas nedēļā, vismaz 30 minūtes dienā. Iespējams arī šo laiku sadalīt vairākās daļās, veicot aktivitāti 10 vai 15 minūtes vienā piegājienā – vairākas īsas pastaigas ir tikpat vērtīgas veselībai, cik viena gara. Divas reizes nedēļā ieteicams veikt muskuļus stiprinošas aktivitātes, kā arī stiepšanās vingrinājumus. Neaizmirstiet arī regulāri pārbaudīt savu kaulu veselību, veicot osteodensitometriju (DXA) jeb kaulu minerālā blīvuma pārbaudi. Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.

Skip to content