Osteopēnijas ārstēšana

Ja ārsts ir diagnosticējis osteopēniju, tas nozīmē, ka kauli ir vājāki nekā agrāk, taču stiprāki nekā osteoporozes gadījumā. Tomēr, kauliem laika gaitā kļūstot trauslākiem, osteopēnija var attīstīties par osteoporozi. Taču to ir iespējams novērst, ievērojot veselīgu dzīvesveidu un ikdienā ieviešot kaulu veselību stiprinošus paradumus.

Regulāras fiziskās aktivitātes

Tāpat kā muskuļi, arī kauli kļūst spēcīgāki, tos regulāri trenējot. Kaulu spēcināšanai vispiemērotākās ir svaru nesošās aktivitātes – tādas, kurās ķermenis strādā pretēji gravitācijai, piemēram, pastaigas, dejošana, vingrošana, svaru celšana. Ieteicams izvelēties aktivitāti, kas sagādā prieku, lai tā kļūtu par regulāru ikdienas sastāvdaļu.

Kaulus spēcinošs uzturs

Osteopēnijas gadījumā ir svarīgi uzņemt pietiekami daudz kalcija un D vitamīna. Cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma ieteicams uzņemt starp 1000 un 1200 miligramu kalcija ap 1000 starptautisko vienību (SV) D vitamīna diennaktī. Daudz kalcija satur:

  • Piena produkti, tostarp piens, biezpiens, siers;
  • Zaļie dārzeņi un lapu dārzeņi, tostarp brokoļi un spināti;
  • Zivis, ko ēd kopā ar smalkajām asakām, piemēram, sardīnes, reņģes;
  • Tofu un citi sojas pupiņu produkti.

Cilvēka ķermenis sintezē D vitamīnu saules ietekmē. Pavadot laiku ārā saulainā dienā, ķermenis bagātinās ar D vitamīnu. Taču jāņem vērā, ka ilgstoša atrašanās tiešos saules staros var būt kaitīga ādas veselībai, un ir nepieciešams lietot saules aizsargkrēmu. D vitamīnu satur tādi pārtikas produkti kā:

  • Zivis, piemēram, lasis un tuncis,
  • Liellopu aknas,
  • Siers,
  • Olu dzeltenums,
  • Produkti, kam papildus pievienots D vitamīns, tostarp, sulas, piena produkti, brokastu pārslas, margarīns.

Atklājot osteopēniju, D vitamīna līmenis ir jāpārbauda laboratoriski – asins serumā. Pēc tam kopā ar ārstu jāizvēlas atbilstošā D vitamīna deva, iespējams, to papildus uzņemot ar uztura bagātinātājiem.

Kaitīgo ieradumu mazināšana

Zinātniskie pētījumi ir pierādījuši smēķēšanas saistību ar zemāku kaulu blīvumu. Ja atklāta osteopēnija, ļoti ieteicams samazināt smēķēšanas daudzumu vai atmest šo ieradumu pavisam.

Tāpat arī alkohola lietošana var negatīvi ietekmēt kaulu veselību. Sievietēm ieteicama ne vairāk kā viena alkohola deva dienā, vīriešiem – ne vairāk kā divas. Viena alkohola deva ir 12g absolūtā 100% alkohola. Salīdzinājumam – 1 glāze (150 ml) 12,5% vīna satur 1,2 devas alkohola, 500 ml 5,5% alus – 1,8 devas, 40 ml 40% alkohola – 1 devu. Pārsniedzot noteikto devu, alkohols var negatīvi ietekmēt kalcija uzsūkšanos organismā un hormonu balansu, kas nepieciešams stipriem kauliem. Pārmērīga alkohola lietošana var radīt arī līdzsvara problēmas, paaugstinot kritienu un traumu, tostarp kaulu lūzumu, risku.

Osteopēnijas pacientiem ieteicams arī samazināt sāls un kofeīna daudzumu uzturā. Abas šīs vielas veicina kalcija zudumu, tā samazinot kaulu minerālo blīvumu.

Osteopēnijas medikamenti

Dažkārt, it īpaši kaula lūzuma gadījumā, ārsts var nozīmēt medikamentus, lai samazinātu osteoporozes risku. Osteopēnijas ārstēšanā izmanto šādus medikamentus:

  • Bisfosfonāti. Šieir visplašāk izmantotie medikamenti osteoporozes novēršanai un ārstēšanai. Bifosfonāti samazina ķermeņa dabiskos kaula noārdīšanas procesus, un to lietošana ļauj saglabāt esošo kaulu minerālo blīvumu vai pat to nedaudz uzlabot.
  • Hormonu aizvietošanas terapija (HAT). Agrāk bieži izmantota metode, lai samazinātu kaulu blīvuma zudumu, taču mūsdienās tiek izmantota arvien retāk, jo tai atklātas iespējamas blakusparādības. Dažkārt, ja HAT palīdz mazināt menopauzes simptomus, ārsts var ieteikt to turpināt arī kaulu veselībai. Par HAT lietošanu ieteicams konsultēties ar ārstu.
  • Teriparatīds. Tas aizvieto epitēlijķermenīšu veidoto hormonu un palīdz jaunu kaulaudu veidošanās procesā.
  • Raloksifēns. Izmantots ostoeoporozes novēršanai un ārstēšanai.

Katram no šiem medikamentiem pastāv zināms lietošanas risks un iespējamie blakusefekti. Pirms medikamentu lietošanas obligāti nepieciešams konsultēties ar ārstu.

Neaizmirstiet regulāri pārbaudīt savu kaulu veselību, veicot osteodensitometriju (DXA) jeb kaulu minerālā blīvuma pārbaudi. Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.

Skip to content