Osteodensitometrija (DXA)

Osteodensitometrija (DXA) ir visbiežāk izmantotā standarta metode osteoporozes diagnosticēšanai. Tas ir vienkāršs, ātrs, neinvazīvs un nesāpīgs izmeklējums, kurā kaulu minerālais blīvums tiek noteikts ar ļoti vāju rentgena starojumu.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

DXA izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Izmeklējuma dienā atļauts ieturēt maltītes kā ierasts. Pie speciālista uz izmeklējumu vēlams ģērbties ērtā, brīvā apģērbā. Nepieciešams izvairīties no apģērba, kam ir rāvējslēdzēji, jostas vai pogas no metāla. Jānoņem rotaslietas, brilles un visi metāla priekšmeti vai apģērbs, kas varētu traucēt uzņemt kvalitatīvus attēlus.

Jāņem vērā, ka osteodensitometriju neveic grūtniecēm. Ja tomēr ir akūti nepieciešams veikt izmeklējumu, speciālists veiks piesardzības pasākumus, lai pēc iespējas samazinātu starojuma iedarbību. Ja ir veikta rengenizmeklēšana ar kontrastvielu vai radioizotopu, jānogaida 10-14 dienas pirms tiek veikta osteodensitometrija. Tā var ietekmēt veiktā izmeklējuma kvalitāti.

Kā tiek veikts izmeklējums?

Kaulu blīvuma izmeklējums parasti aizņem 10 līdz 30 minūtes, un tajā tiek mērīts abu gūžu un mugurkaula kaulu blīvums. To veicot, pacients guļ uz izmeklējuma galda. Zem pacienta atrodas rentgena ģenerators un virspusē – attēla veidošanas ierīce. Veicot mugurkaula mērījumu, pacienta kājas tiek atbalstītas uz polsterētas kastes, lai iegurnis un mugurkaula jostas daļa ciešāk piegultu iekārtai. Lai veiktu gurnu mērījumu, pacienta pēda tiek ievietota lencē, kas iegriež gurnu uz iekšu. Abos gadījumos detektors lēnām tiek virzīts pāri zonai, veidojot attēlus datora monitorā.

Attēla uzņemšanas brīdī ir jāguļ nekustīgi un var būt nepieciešams aizturēt elpu dažas sekundes. Izmeklējuma laikā speciālists atradīsies blakus jums un izmeklējuma iekārtai.

Rezultātu saņemšana

Izmeklējuma rezultātus izvērtē speciālists – radiologs un sniedz savu slēdzienu. Šis slēdziens aptuveni 3 dienu laikā tiek izsniegts izmeklētajai personai vai ārstam, kurš bija veicis pacienta nosūtījumu uz šo izmeklējumu. Mūsu personāls sniegs papildus skaidrojumu par izmeklējuma rezultāta saņemšanas kārtību.

Skip to content