Lai gan osteoporoze jeb trauslo kaulu slimība ir labi zināma un daudz pētīta, to joprojām apvij dažādi mīti. Skaidrojam patiesību!
Mīts: Osteoporoze skar tikai sievietes
Sievietēm biežāk mēdz būt mazāki un smalkāki kauli, kā arī to stiprumu var ietekmēt hormonālās izmaiņas menopauzes laikā. Taču osteoporoze var attīstīties arī vīriešiem – aptuveni 20% osteoporozes pacientu ir vīrieši.
Mīts: Ikdienā uzņemot daudz kalcija, osteoporoze nevar attīstīties
Jā, kalcijs ir nozīmīgs kaulu veselībai, taču pietiekama kalcija uzņemšana vien negarantē stiprus kaulus. Lai pasargātu sevi no osteoporozes, ir nepieciešams uzņemt arī virkni citu minerālu un vitamīnu. Īpaši svarīgi ir sekot līdzi D vitamīna rezervēm organismā. Pietiekama D vitamīna uzņemšana palīdz ievērojami palielināt kalcija uzsūkšanos organismā.
Mīts: Osteoporoze skar tikai cilvēkus gados
Lai gan kaulu minerālā blīvuma zudums, kas veicina osteoporozes attīstību, visbiežāk ir saistīts ar ķermeņa novecošanos, vecums nav vienīgais slimības riska faktors. Tāpat osteoporozes attīstības risku veicina arī šie faktori:
- Smalka kaulu uzbūve;
- Agra menopauze;
- Osteoporoze tuviem asinsradiniekiem;
- Zems ķermeņa svars;
- Uzturs, kurā trūkst kalcija;
- Mazkustīgs dzīvesveids;
- Pārmērīga alkohola lietošana;
- Smēķēšana;
- Ēšanas traucējumi;
- Atsevišķu medikamentu lietošana, tostarp, steroīdu.
Ievērojot veselīgu dzīvesveidu, kauli var būt spēcīgi jebkurā vecumā.
Mīts: Osteoporozi var ārstēt tikai ar medikamentiem
Ja kauli ir pavisam trausli, ārsts var ieteikt lietot medikamentus, lai paātrinātu kaulu masas atjaunošanos. Taču ir iespējams uzlabot kaulu veselību arī dabiskā veidā, veicot dzīvesveida izmaiņas. Cilvēka kaulaudi ir dzīvi, tie dabiski noārdās un atjaunojas. Ievērojot atbilstošu uzturu, un veicot regulāras fiziskās aktivitātes, kaulus ir iespējams spēcināt jebkurā vecumā bez medikamentu lietošanas.
Mīts: Osteoporozi nevar diagnosticēt pirms kaula lūzuma
Osteoporozei visbiežāk nav raksturīgu fizisku simptomu, tādēļ nereti to atklāj tikai pēc tam, kad kauli kļuvuši pavisam trausli un noticis lūzums. Taču osteoporozi ir iespējams diagnosticēt laicīgi, veicot ātru un nesāpīgu izmeklējumu – osteodensitometriju (DXA). Osteodensitometrija ir visbiežāk izmantotā standarta metode osteoporozes diagnosticēšanai. DXA izmeklējums ir obligāts nosacījums valsts kompensēto medikamentu saņemšanai osteoporozes ārstēšanai. Visbiežāk šo izmeklējumu nozīmē ārsts.
Mīts: Osteopēnija vienmēr attīstās par osteoporozi
Osteopēnijas diagnoze nozīmē samazinātu kaulu minerālo masu. Diagnosticējot osteopēniju vai osteoporozi agrīnā stadijā, var efektīvi palēnināt slimības attīstības procesu un saglabāt aktīvu dzīvesveidu. Lai laicīgi diagnosticētu osteoporozi un samazinātu lūzumu risku, ir svarīgi regulāri veikt kaulu minerālā blīvuma pārbaudes. Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.