Osteoporoze pati par sevi nerada sāpes. Taču, slimībai progresējot, trausli kļūst trausli un var viegli lūst, izraisot spēcīgas un ilgstošas sāpes. Lai no šīm sāpēm izvairītos, ir svarīgi osteoporozi atklāt laicīgi un spēcināt kaulus ik dienas.
Osteoporozes lūzumu sāpes
Osteoporozes pacientu kauliem trūkst minerālā blīvuma, tie ir poraini un trausli. Tādēļ lūzumus var izraisīt arī ikdienišķas kustības, kas nešķiet bīstamas, piemēram, iepirkumu maisiņa pacelšana, pagriešanās, lai izkāptu no automašīnas, vai neliela aizķeršanās aiz paklāja.
Osteoporozes lūzumu sāpes var būt arī ļoti spēcīgas, apgrūtinot ikdienas darbību veikšanu. Kaulu lūzumu dzīšanas process var aizņemt arī vairākus mēnešus. Kaulam pamazām atjaunojoties, sāpēm būtu ar laiku jāsamazinās. Ja sāpes ir spēcīgas, traucējošas un nekļūst mazākas, ieteicams konsultēties ar ārstu, lai piemeklētu risinājumus, kas palīdz tās remdēt.
Kompresijas lūzumi
Kompresijas lūzumi ir nelieli lūzumi vai plaisas skriemeļos jeb kaulos, kas veido mugurkaulu. Tie visbiežāk notiek mugurkaula krūšu kurvja (vidējā) daļā, īpaši krūšu kurvja apakšējā daļā. Skriemeļu lūzumi vājina mugurkaulu un laika gaitā var ietekmēt stāju.
Skriemeļu lūzumiem ir raksturīgas muguras sāpes, kas var rasties pēkšņi un būt ilgstošas, attīstoties par hroniskām muguras sāpēm. Sāpes visbiežāk jūtamas starp pleciem un muguras lejasdaļu. Visbiežāk tās mazinās, atrodoties guļus stāvoklī, un pastiprinās, stāvot kājās vai staigājot.
Par kompresijas lūzumu var liecināt arī šādas pazīmes:
- Grūtības pagriezt vai saliekt ķermeni un sāpes, to darot;
- Auguma garuma samazināšanās;
- Kuprveida muguras izliekums jeb kifoze.
Pretsāpju medikamenti
Par pretsāpju medikamentu lietošanu osteoporozes izraisītu lūzumu sāpju mazināšanai ir ieteicams konsultēties ar ārstu. Bezrecepšu pretsāpju medikamenti var palīdzēt īslaicīgi mazināt kaulu lūzumu radītās sāpes, taču tie nav paredzēti ilgstošai lietošanai, jo var radīt kuņģa vai aknu problēmas. Ja sāpes ir spēcīgas, ārsts var ieteikt lietot recepšu pretsāpju medikamentus, taču arī tie visbiežāk nav paredzēti ilgstošai lietošanai.
Citi sāpju mazināšanas paņēmieni
Medikamenti var palīdzēt īstermiņā atvieglot spēcīgas sāpes neilgi pēc lūzuma. Taču ilgtermiņā sāpju mazināšanai ieteicamas ar medikamentiem nesaistītas metodes, piemēram:
- Fizioterapija. Osteoporozes izraisītās sāpes var būt šķērslis veikt dažādas fiziskās aktivitātes. Taču mazkustīgs dzīvesveids var sāpes vairot ilgtermiņā. Fizioterapeits var palīdzēt izveidot īpaši pielāgotu un drošu treniņu programmu, kas palīdzēs atvieglot kustību amplitūdu, spēcināt muskuļus un kaulus kā arī uzlabot pašsajūtu.
- Ortozes jeb korsetes. Īpašas mugurkaulu fiksējošas korsetes izmantošana var palīdzēt mazināt sāpes pēc mugurkaula skriemeļa lūzuma. Korsete var arī palīdzēt saglabāt kustību ikdienā, kamēr lūzums sadzīst. Taču to nav ieteicams nēsāt pārāk ilgi, jo ar laiku muguras muskuļi var kļūt vājāki. Tādēļ, lietojot mugurkaulu atbalstošu korseti, ieteicams veikt speciālista nozīmētus muguras muskuļus stiprinošus vingrinājumus, tiklīdz ārsts ir devis tam zaļo gaismu.
- Karstums un aukstums. Silta duša vai karstuma kompreses var atvieglot ar kaula lūzumu saistīto muskuļu stīvumu. Aukstuma kompreses, savukārt, var mazināt sāpes un piepampumu.
- Masāža. Speciālista veikta masāža var palīdzēt atvieglot muskuļu sasprindzinājumu un sāpes. Taču pirms tam obligāti nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai pārliecinātos, ka masāžas nevar kaitēt dzīšanas procesam.
Spēcīgi kauli jebkurā vecumā
Drošākais veids, kā izvairīties no osteoporozes lūzumu radītajām sāpēm, ir spēcināt kaulus ik dienas. Ar kalciju bagāts uzturs un kaulus spēcinošas fiziskās aktivitātes uzlabo kaulu veselību jebkurā vecumā.
Lai laicīgi diagnosticētu osteoporozi un samazinātu lūzumu risku, ir svarīgi regulāri veikt kaulu minerālā blīvuma pārbaudes. Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.