Hormonus aizvietojošā terapija jeb hormonu aizstājējterapija ir metode, ko izmanto, lai atvieglotu menopauzes simptomus. Tā aizvieto hormonus estrogēnu un progesteronu, kuru līmenis krītas, iestājoties menopauzei. Hormonus aizvietojošā terapija var būt arī efektīvs rīks kaulu veselības uzlabošanai.
Menopauze un hormonu līmeņa samazināšanās
Menopauze iestājas, kad hormonu līmeņa samazinājuma dēļ sievietei beidzas menstruācijas. Visbiežāk menopauze skar sievietes vecumā no 45 līdz 55 gadiem, taču tā var iestāties arī ātrāk.
Estrogēns un progesterons ieņem nozīmīgu lomu menstruālā cikla regulēšanā un grūtniecības norisē. Ķermenim novecojot, estrogēna un progesterona līmeņa samazināšanās var būtiski ietekmēt pašsajūtu. Tāpat šie hormoni ir nozīmīgs faktors kaulu veselības uzturēšanā.
Lai aizvietotu hormonus, ir iespējams lietot hormonu aizvietojošo terapiju (HAT). Tā var palīdzēt mazināt tādus menopauzes simptomus kā:
- karstuma viļņi,
- svīšana naktī,
- miega traucējumi,
- garastāvokļa maiņas,
- trauksme,
- vaginālais sausums u.c.
Kam ir piemērota hormonus aizvietojošā terapija?
Visbiežāk HAT izmanto, lai atvieglotu menopauzes simptomus. Taču jāņem vērā, ka HAT var nebūt piemērota ārstēšanas metode, ja:
- ir vai ir bijis krūts, olnīcu vai dzemdes vēzis,
- ir trombemboliski traucējumi vai vēnu tromboze,
- ir neārstēts augsts asinsspiediens,
- ir aknu slimības,
- ir grūtniecība – lietojot HAT, joprojām pastāv iespēja palikt stāvoklī, arī tad, ja menstruācijas ir nesen beigušās.
Šajos gadījumos ir ieteicams izvēlēties citas metodes menopauzes simptomu mazināšanai.
Hormonus aizvietojošā terapija un osteoporoze
Galvenais HAT ieguvums ir menopauzes simptomu mazināšanās, taču tā var arī palīdzēt uzlabot kaulu veselību. HAT paaugstina estrogēna līmeni asinīs, tā palēninot kaulu masas samazināšanos un samazinot osteopēnijas un osteoporozes attīstības risku. Sievietēm, kam jau diagnosticēta osteoporoze un ir augsts kaulu lūzumu risks, HAT var palīdzēt spēcināt kaulus un samazināt lūzumu risku.
Sievietēm, kam menopauze iestājusies agri, ir ieteicams apsvērt HAT, lai attālinātu ar hormonu līmeņa samazināšanos saistīto kaulu masas zudumu. Lai samazinātu osteoporozes attīstības risku, ieteicams apsvērt HAT lietošanu vismaz īslaicīgi. Tāpat HAT var kalpot reizē diviem mērķiem – būt gan kā rīks menopauzes simptomu mazināšanā, gan kā atbalsts kaulu stiprināšanā. Pirms HAT uzsākšanas nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu, ginekologu vai endokrinologu.
Kaulu blīvuma pārbaude
Arī lietojot HAT, ieteicams piedomāt pie ar kalciju bagātas ēdienkartes ikdienā. Tāpat kaulu veselībai par labu nāks atbilstošas fiziskās aktivitātes.
Neaizmirstiet arī regulāri pārbaudīt savu kaulu veselību, veicot osteodensitometriju (DXA) jeb kaulu minerālā blīvuma pārbaudi. Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.