Osteoporoze un kompresijas lūzumi

Gadiem ejot, muguras sāpes liek par sevi manīt arvien biežāk. Taču muguras sāpes nedrīkst atstāt bez uzmanības – tās var liecināt par osteoporozes izraisītu kompresijas lūzumu. Osteoporoze nav dabiska novecošanās pazīme, tā ir nopietna hroniska slimība, kas ir jāārstē.

Kā notiek kompresijas lūzumi?

Kompresijas lūzumus visbiežāk izraisa neārstēta osteoporoze. Osteoporozei attīstoties, kauli, tostarp mugurkaula skriemeļi, kļūst trauslāki un vājāki.  Ja mugurkaula skriemeļi ir trausli, tie nespēj atbalstīt mugurkaulu ikdienas aktivitāšu veikšanā, un tajos var rasties smalkas plaisas. Plaisām summējoties, mugurkaula skriemeļi var sabrukt, izraisot tā dēvētos kompresijas lūzumus. Cilvēkiem ar osteoporozi pat tik šķietami ikdienišķas aktivitātes kā noliekšanās, lai paceltu iepirkumu maisiņu, spēcīga nošķaudīšanās vai klepošana var izraisīt kompresijas lūzumus.

Kompresijas lūzumu pazīmes

Vairākiem nelieliem kompresijas lūzumiem summējoties, mugurkauls sāk deformēties. Mugurkauls kļūst vājāks, var mainīties tā forma, un cilvēks kļūst augumā īsāks. Visbiežāk kompresijas lūzumi notiek mugurkaula skriemeļu priekšpusē, jo to veido plānāki kaulaudi. Lūzumiem summējoties, mugurkaula skriemeļi deformējas un ieņem ķīļa formu, veidojot mugurkaulā kuprveida izliekumu jeb kifozi. Tas, savukārt, rada sāpes muguras un kakla rajonā.

Dažkārt mugurkaula skriemeļu lūzumu ārstēšanai nepieciešama tikai atpūta, pretsāpju līdzekļi un atbilstoši vingrinājumi. Taču, ja sāpes ir spēcīgas un nemazinās, ārsts var ieteikt veikt vertebroplastiju vai kifoplastiju. Vairāk par osteoporozes kaulu lūzumu ārstēšanu lasiet te:

Osteoporozes diagnostika

Osteoporozi dēvē par kluso slimību, jo tās izraisītais kaulu masas zudums reti ir pamanāms agrīni. Visbiežāk pacienti pirmo reizi uzzina, ka viņiem ir osteoporoze, tikai pēc tam, kad ir noticis lūzums. Kompresijas lūzumi, savukārt, bieži netiek atklāti, jo pacienti domā, ka muguras sāpes ir ierasta ķermeņa novecošanās pazīme un nepievērš tām īpašu uzmanību.

Dr. Ingvars Rasa atgādina: “Osteoporoze nav dabiska novecošanās pazīme, tā ir nopietna hroniska kaulu slimība, kas ir jāārstē. Kaulu lūzumi var izraisīt nopietnas sekas, tostarp hroniskas sāpes, kustību amplitūdas zudumu, apgrūtinātu spēju par sevi parūpēties un pat invaliditāti.”

Osteoporozi diagnosticē, veicot osteodensitometriju jeb DXA izmeklējumu. Šis izmeklējums ir obligāts nosacījums valsts kompensēto medikamentu saņemšanai osteoporozes ārstēšanai. Tas ir ātrs, neinvazīvs un pilnībā nesāpīgs.

Kad veikt DXA izmeklējumu?

Kaulu blīvuma pārbaudi rekomendē veikt visām sievietēm pēc 65 un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma, kā arī tad, ja cilvēkam ir kāds no kaulu lūzuma riska faktoriem:

  • mazkustīgs dzīvesveids,
  • samazināts ķermeņa svars,
  • auguma samazinājums vairāk nekā 3–4 cm gada laikā,
  • pārmērīga alkohola lietošana, smēķēšana,
  • kafijas lietošana lielā apjomā (vairāk nekā 4 tasītes dienā),
  • sievietēm – agrīna menopauze,
  • vīriešiem – zems testosterona daudzums,
  • bieži kaulu lūzumi vai diagnosticēta osteoporoze ģimenes locekļu vidū.

Izmeklējumam var pieteikties, zvanot uz kādu no 6 veselības aprūpes iestādēm Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī, kurās strādā Osteomed speciālisti.

Skip to content