Osteoporoze un kaulu lūzumi. Kā tos ārstē?

Osteoporozes pacientiem kaulaudi noārdās krietni ātrāk nekā tie dabiski spēj atjaunoties. Kauli kļūst poraini un trausli, un lūzumu risks ir krietni paaugstināts.

Trausluma lūzumi

Kritieni un sasitumi, kas cilvēkam ar veseliem kauliem nekaitē, osteoporozes pacientam var radīt nopietnas traumas – kaulu lūzumus. Tos dēvē par trausluma lūzumiem. Visbiežāk osteoporozes pacienti piedzīvo trausluma lūzumus muguras, gūžu un plaukstas locītavu kauliem. Visbiežāk šie lūzumi rodas kritiena rezultātā.

Speciālistu palīdzība

Ja ir aizdomas par lūzumu, svarīgi pēc iespējas ātrāk meklēt mediķu palīdzību un veikt atbilstošu izmeklēšanu. Pareiza lūzuma aprūpe palielina iespēju tam labi sadzīt, traumai atstājot mazākas sekas.

Dažkārt kaulu lūzumi var sadzīt, tikai ievērojot miera režīmu, ko nozīmē ārsts. Taču lūzumu ārstēšanai un rehabilitācijai, atkarībā no traumas smaguma, var būt nepieciešama dažādu speciālistu palīdzība:

  • Traumatologs – ortopēds visbiežāk ir speciālists, kas ieģipsē vai kā citādi nostiprina traumēto kaulu, lai veicinātu tā pareizu sadzīšanu.
  • Neirologs var palīdzēt, ja lūzums ir radījis nervu un/vai muskuļu darbības traucējumus.
  • Fizioterapeits vai ergoterapeits var ieteikt vingrinājumus vai citus paņēmienus kā paātrināt atlabšanas procesu un atgriezties pie ikdienas aktivitāšu veikšanas.

Pretsāpju medikamenti

Lūzumi var radīt ilgstošas sāpes, it īpaši, ja lauzts gūžas kauls vai mugurkaula skriemelis. Sāpju remdēšanai var būt nepieciešami pretsāpju līdzekļi. Pirms pretsāpju līdzekļu lietošanas nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai pārliecinātos, ka medikamenti vai to kombinācija nerada blakusefektus, piemēram, galvas reiboņus, kas var palielināt atkārtota kritiena risku.

Mugurkaula skriemeļu lūzums

Dažkārt mugurkaula skriemeļu lūzumu ārstēšanai nepieciešama tikai atpūta, pretsāpju līdzekļi un atbilstoši vingrinājumi. Ārsts var nozīmēt arī īpašas ortozes jeb korsetes izmantošanu. Tā palīdz stabilizēt mugurkaulu, tā samazinot sāpes, nodrošina optimālu stāju un rada drošības sajūtu un lielāku komfortu.  

Ja sāpes ir spēcīgas un nemazinās, ārsts var ieteikt šādas ārstēšanas metodes:

  • Vertebroplastija, saukta arī par skriemeļu cementēšanu, ir operācija, kuras laikā, ārsts ar smalku adatu ievada lauztajā skriemelī medicīnisko cementu. Tam sacietējot, traumētais skriemelis tiek stiprināts, tā būtiski samazinot sāpes.
  • Kifoplastija ir pēc būtības līdzīga metode, kad lauztais skriemelis tiek stiprināts ar medicīniskā cementa palīdzību. Kifoplastijas gadījumā vispirms lauztajā skriemelī tiek ievadīts īpašs balons, kas rada gaisa telpu, ko piepilda ar medicīnisko cementu.

Abas šīs operācijas tiek veiktas ar smalku adatu, un to laika netiek veikt iegriezumi, tādēļ atlabšanas process ir īss. Pacients operācijas laikā atrodas pilnā narkozē un visbiežāk jau nākamajā dienā var turpināt atlabšanu mājās.

Gūžas lūzums

Gūžas lūzuma ārstēšana ir atkarīga no tā, kurā vietā ir lauzts gūžās kauls, cik nopietns ir lūzums un kāds ir pacienta vispārējais veselības stāvoklis. Iespējamā ārstēšana iekļauj:

  • Ķirurģisku stiprināšanu ar skrūvēm, naglām vai plāksnēm;
  • Daļēju vai pilnīgu gūžas locītavas nomaiņu jeb endoprotezēšanu;
  • Īpašus vingrinājumus, kas uzlabo kustību un spēku.

Plaukstas locītavas vai rokas lūzums

Atbilstošākā ārstēšanas metode ir atkarīga no lūzuma vietas. Dažkārt, nostiprinot lūzumu ar ģipsi vai šinu, kauls var pareizi saaugt pats. Taču gadījumā, ja lūzums ir ar kaulu šķembām vai lauztās kaula daļas nesavietojas pareizi, var būt nepieciešama operācija. Tās laikā ārsts var izmantot plāksnes, skrūves un citus elementus, lai nostiprinātu kaulu pareizi, kamēr tas saaug.

Osteoporozes diagnostika

Osteoporoze pati par sevi nav sāpīga, un tai nav raksturīgu jūtamu simptomu, tādēļ nereti to atklāj tikai pēc trausluma lūzuma konstatēšanas. Lai laicīgi diagnosticētu osteoporozi un samazinātu lūzumu risku, ir svarīgi regulāri veikt kaulu minerālā blīvuma pārbaudes jeb osteodensitometriju (DXA). Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.

Skip to content