Osteoporoze ir slimība, kuras rezultātā kauli kļūst poraini, trausli un viegli lūzt. Ar osteoporozi dzīves laikā saslimst 21,2% sieviešu un 6,3% vīriešu vecumā pēc 50 gadiem. Ir vairākas būtiskas pazīmes, kas var liecināt par iespējamu saslimšanu ar osteoporozi.
Agrīnas osteoporozes pazīmes
Osteoporozes izraisītais kaulu masas zudums reti ir pamanāms agrīni. Visbiežāk pacienti pirmo reizi uzzina, ka viņiem ir vāji kauli, tikai pēc tam, kad piedzīvots gūžas, apakšdelma vai kāda cita kaula lūzums. Tomēr ir dažas pazīmes un simptomi, kas var norādīt uz iespējamu kaulu masas zudumu, tostarp:
- Smaganu atkāpšanās. Žokļa kauliem zaudējot minerālo blīvumu, smaganas var nedaudz atkāpties. Ja pamanāt izmaiņas smaganās, pārrunājiet tās ar savu zobārstu.
- Vājš tvēriens. Ir pierādīta saistība starp zemu roku tvēriena spēku un zemu kaulu minerālo blīvumu. Tāpat arī zemāks tvēriena spēks var palielināt kritiena risku.
- Trausli nagi. Nagu stiprība var norādīt uz kaulu veselību. Taču jāņem vērā arī citi faktori, kas var ietekmēt nagus, piemēram, pastāvīga saskare ar karstām vai aukstām temperatūrām, nagu ilgstoša mērcēšana ūdenī, regulāra gēla vai akrila manikīra veikšana, utt..
Izņemot izmaiņas kaulu blīvumā, osteoporoze visbiežāk nerada citus agrīnus simptomus. Drošākais veids, kā osteoporozi atklāt agrīni, ir pārrunāt to ar ārstu vai veselības aprūpes speciālistu. Nepieciešamības gadījumā speciālists nozīmēs veikt osteodensitometrijas (DXA) pārbaudi, lai noteiktu kaulu minerālo blīvumu.
Vēlīnas osteoporozes pazīmes
Kaulu masai laika gaitā samazinoties, var sākt parādīties acīmredzamākas osteoporozes pazīmes, piemēram:
- Lūzums pēc kritiena. Kaulu lūzums ir viens no visbiežāk sastopamajiem trauslu kaulu simptomiem. Lūzums var rasties pēc kritiena vai no nelielas asas kustības, piemēram, strauji apsēžoties. Dažkārt osteoporozes lūzumu var izraisīt pat spēcīga šķaudīšana vai klepošana.
- Sāpes mugurā vai kaklā. Osteoporoze var izraisīt muguras skriemeļu lūzumus jeb kompresijas lūzumus. Šie lūzumi var būt ļoti sāpīgi, jo sabrukušie mugurkaula skriemeļi var saspiest muguras nervus. Sāpes var svārstīties no neliela jutīguma līdz smagām sāpēm mugurā vai kaklā.
- Auguma zudums. Mugurkaula kompresijas lūzumi var izraisīt auguma samazināšanos. Tas ir viens no visizteiktāk pamanāmajiem osteoporozes simptomiem.
- Izliekta mugura. Mugurkaula skriemeļu sabrukšana var izraisīt nelielu augšējās muguras izliekumu jeb kupri. Tas, savukārt, var radīt muguras un kakla sāpes.
Osteoporozes diagnostika
Visbiežāk izmantotā standarta metode, lai veiktu osteoporozes diagnostiku, ir DXA izmeklējums. Tā apzīmēšanai lieto dažādus nosaukumus – osteodensitometrija vai DXA, DEXA (angļu val.: dual-energy x-ray absorptiometry), taču tie visi apzīmē vienu un to pašu izmeklējumu, kurā ar vāju rentgena starojumu tiek mērīts kaulu minerālais blīvums. Šis izmeklējums ir obligāts nosacījums valsts kompensēto medikamentu saņemšanai osteoporozes ārstēšanai. Tas ir neinvazīvs un pilnībā nesāpīgs.
Kad veikt DXA izmeklējumu?
Kaulu blīvuma pārbaudi rekomendē veikt visām sievietēm pēc 65 un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma, kā arī tad, ja cilvēkam ir kāds no kaulu lūzuma riska faktoriem:
- mazkustīgs dzīvesveids,
- samazināts ķermeņa svars,
- auguma samazinājums vairāk nekā 3 cm,
- pārmērīga alkohola lietošana, smēķēšana,
- kafijas lietošana lielā apjomā (vairāk nekā 4 tasītes dienā),
- sievietēm – agrīna menopauze,
- vīriešiem – zems testosterona daudzums,
- bieži kaulu lūzumi vai diagnosticēta osteoporoze ģimenes locekļu vidū.
Izmeklējumam var pieteikties, zvanot uz kādu no 6 veselības aprūpes iestādēm Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī, kurās strādā Osteomed speciālisti.