Kaulu blīvuma pārbaude

Osteoporozi mēdz dēvēt par kluso slimību, jo kaulu masas zudums notiek pakāpeniski, bez sāpēm un manāmiem simptomiem. Slimība visbiežāk netiek atklāta līdz brīdim, kad piedzīvots lūzums. Labākais veids, kā pārbaudīt kaulu veselību, ir veikt kaulu blīvuma pārbaudi jeb osteodensitometriju.

Kas ir kaulu blīvuma pārbaude?

Osteodensitometrija (DXA) ir visbiežāk izmantotā standarta metode osteoporozes diagnosticēšanai. Tas ir vienkāršs, ātrs, neinvazīvs un nesāpīgs izmeklējums, kurā kaulu minerālais blīvums tiek noteikts ar ļoti vāju rentgena starojumu.

Ja izmeklējumu veic pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma, ir jāveic tikai pacienta līdzmaksājums – EUR 3,00.

Kā sagatavoties kaulu blīvuma pārbaudei?

Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Izmeklējuma dienā atļauts ieturēt maltītes kā ierasts, taču vismaz 24 stundas pirms izmeklējuma veikšanas nedrīkst lietot kalciju saturošus uztura bagātinātājus. Pie speciālista uz izmeklējumu vēlams ģērbties ērtā, brīvā apģērbā. Vēlams izvairīties no apģērba, kam ir rāvējslēdzēji, jostas vai pogas no metāla. Jānoņem rotaslietas, brilles un visi metāla priekšmeti vai apģērbs, kas varētu traucēt uzņemt kvalitatīvus attēlus

Ar citiem jautājumiem par DXA izmeklējumu un kaulu veselību iespējams iepazīties te:

Kaulu blīvuma pārbaudes rezultāti

Kaulu blīvuma pārbaudes laikā tiek mērīts kaulu minerālvielu blīvums dažādās vietās ķermenī. Kalcija un citu minerālvielu daudzums kaulos tiek aprēķināts gramos uz kvadrātcentimetru (gm2).

T rādītājs parāda kaulu blīvumu salīdzinājumā ar tā paša dzimuma jaunu pieaugušo ar maksimālo kaulu masu. T rādītāju izmanto, lai novērtētu kaulu lūzuma risku, kā arī lai noteiktu, vai nepieciešama ārstēšana.

  • Rezultāts 1 un vairāk tiek uzskatīts par normālu.
  • Rezultāts no -1,1 līdz -2,4 norāda uz osteopēniju jeb zemu kaulu masu.
  • Rādītājs -2,5 un zemāks norāda uz osteoporozi.

Z rādītājs parāda kaulu blīvumu, salīdzinot ar vidējo rādītāju tā paša dzimuma un auguma cilvēkiem. Z rādītāju neizmanto osteoporozes diagnosticēšanai, taču tas var tas var norādīt uz nepieciešamību veikt papildu medicīniskās pārbaudes.

Osteoartrīts un osteoporoze

Osteoartrīts ir locītavas skrimšļu slimība, kam raksturīga kaula skrimšļa nodilšana locītavā. Lai gan osteoartrītam un osteoporozei ir līdzīgi riska faktori, šīs slimības nav tiešā veidā saistītas.

Atšķirībā no osteoporozes jeb trauslo kaulu slimības, ko raksturo samazināts kaulu blīvums, osteoartrītam ir raksturīga kaula skrimšļa nodilšana locītavā. Visbiežāk osteoartrīts skar ceļa un gūžas locītavas, taču tas var attīstīties arī citās locītavās. Tas izpaužas kā sāpes locītavās, kas smagākos gadījumos var arī radīt kustību traucējumus.  Ja Jums ir sāpes locītavās, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, kas nozīmēs tālākus izmeklējumus.

Skip to content