Ārstējošs uzturs pēc kaulu lūzuma

Lai lūzums sadzītu, kaulam ir nepieciešams atjaunoties. Veselīga, sabalansēta un kaulu veselībai nozīmīgām uzturvielām bagāta ēdienkarte var palīdzēt paātrināt dzīšanas procesu.

Ne vienmēr ir nepieciešams lietot uztura bagātinātājus, ja vien to atsevišķi nav norādījis ārsts. Svarīgās uzturvielas ir iespējams iegūt arī no pārtikas produktiem, pievēršot uzmanību tam, ko liekam uz sava šķīvja.

Olbaltumvielas

Aptuveni pusi kaulu struktūras veido olbaltumvielas. Ja piedzīvots kaula lūzums, ķermenim ir nepieciešamas papildu olbaltumvielas, lai radītu jaunus kaulaudus, kas to sadziedētu. Tāpat olbaltumvielas palīdz uzsūkties kalcijam, kas ir neatņemama kaulu veselības sastāvdaļa.

Olbaltumvielu avoti: gaļa, zivis, piens, siers, biezpiens, jogurts, rieksti, sēklas, pupiņas, sojas produkti.

Kalcijs

Kalcijs ir minerāls, kas spēcina kaulus, tādēļ tā pastiprināta uzņemšana var palīdzēt kaula lūzumam labāk sadzīt. Cilvēkiem ir nepieciešams uzņemt starp 1000 un 1200 miligramiem kalcija katru dienu. Ja ikdienā nepieciešama lielāka kalcija deva, uz to atsevišķi norādīs ārsts.

Kalcija avoti: piens, siers, biezpiens, brokoļi, tumšie lapu salāti, soja, pupiņas, zivju konservi, ar kalciju bagātināti dzērieni.

D vitamīns

Lai ar uzturu uzņemtais kalcijs labāk uzsūktos organismā un stiprinātu kaulus, ir nepieciešams D vitamīns. D vitamīnu var uzņemt arī no saules, taču, lai nekaitētu ādas veselībai, tiešos saules staros nav ieteicams pavadīt vairāk nekā 15 minūtes dienā. Cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma ir ieteicams uzņemt ap 1000 starptautisko vienību (SV) D vitamīna diennaktī.

D vitamīna avoti: lasis, mencu aknu eļļa, sardīnes, aknas, olu dzeltenumi, ar D vitamīnu bagātināti piena produkti un sulas

C vitamīns

Kolagēns ir olbaltumviela, ko organisms izmanto kā būvmateriālu kauliem. C vitamīns palīdz ķermenim ražot kolagēnu, tā veicinot lūzuma sadzīšanu. Visvairāk C vitamīna ir svaigos un saldētos augļos un dārzeņos. Tos termiski apstrādājot, C vitamīna daudzums samazinās, tādēļ ieteicams piedomāt, lai ikdienā uzturā lietotu arī svaigus augļus un dārzeņus.

C vitamīna avoti: citrusaugļi, piemēram, apelsīni, kivi, ogas, tomāti, paprika, kartupeļi, zaļie dārzeņi.

Dzelzs

Dzelzs palīdz organismam ražot kolagēnu un atjaunot kaulaudus. Tas spēlē arī lielu lomu kaulu bagātināšanā ar skābekli, tā veicinot dzīšanas procesu.

Dzelzs avoti: sarkanā gaļa, taukaina zivs, olas, žāvēti augļi, zaļo lapu dārzeņi, pilngraudu produkti, ar dzelzi bagātinātas brokastu pārslas.

Kālijs

Kālija uzņemšana uzturā palīdz samazināt kalcija daudzumu, ko cilvēks dabiski zaudē ar urīnu. Daudz kālija satur svaigi augļi un dārzeņi.

Kālija avoti: banāni, apelsīnu sula, kartupeļi, rieksti, sēklas, zivis, gaļa, piens.

Arī ikdienā ievērojot veselīgu uzturu, nepieciešams veikt regulāras kaulu minerālā blīvuma pārbaudes jeb osteodensitometriju (DXA). Izvēlieties sev ērtāko filiāli Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī un veiciet pierakstu. Izmeklējumu ierasti veic pēc ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījuma.

Skip to content