Biežāk uzdotie jautājumi

Uzzini atbildes uz jautājumiem

Jautājumi un atbildes par DXA izmeklējumu un kaulu veselību

Esam sagatavojuši atbildes uz pacientu biežāk uzdotajiem jautājumiem. Ja neatrodat atbildi uz savu jautājumu, lūdzu sazinieties ar mums.

Jautājumi par DXA izmeklējumu

DXA izmeklējums ir visbiežāk izmantotā standarta metode, lai veiktu osteoporozes diagnostiku. Izmeklējuma apzīmēšanai lieto dažādus nosaukumus – osteodensitometrija vai DXA, DEXA (angļu val.: dual-energy x-ray absorptiometry), taču tie visi apzīmē vienu un to pašu izmeklējumu, kurā ar vāju rentgena starojumu tiek mērīts kaulu minerālais blīvums. Šis izmeklējums ir obligāts nosacījums valsts kompensēto medikamentu saņemšanai osteoporozes ārstēšanai. 

Kaulu blīvuma pārbaudi rekomendē veikt visām sievietēm pēc 65 un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma, kā arī tad, ja cilvēkam ir kāds no kaulu lūzuma riska faktoriem: 

  • mazkustīgs dzīvesveids, 
  • samazināts ķermeņa svars, 
  • auguma samazinājums vairāk nekā 3 cm, 
  • pārmērīga alkohola lietošana, smēķēšana, 
  • kafijas lietošana lielā apjomā (vairāk nekā 4 tasītes dienā),
  • sievietēm – agrīna menopauze,
  • vīriešiem – zems testosterona daudzums,
  • bieži kaulu lūzumi vai diagnosticēta osteoporoze ģimenes locekļu vidū.

Ja izmeklējumu veic pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma, ir jāveic tikai pacienta līdzmaksājums – EUR 3,00. No pacienta līdzmaksājuma atbrīvotajām grupām, ko nosaka Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība, līdzmaksājums nav jāveic. Bez ārsta norīkojuma izmeklējuma maksa ir EUR 35,00. Izmeklējumu sedz arī vairums veselības apdrošināšanas polišu, taču vispirms nepieciešams pārliecināties, vai kompensācija ir paredzēta konkrētajā apdrošināšanas plānā.

Izmeklējumam nav nepieciešama īpaša sagatavošanās. Izmeklējuma dienā atļauts ieturēt maltītes kā ierasts, taču vismaz 24 stundas pirms izmeklējuma veikšanas nedrīkst lietot kalciju saturošus uztura bagātinātājus. Pie speciālista uz izmeklējumu vēlams ģērbties ērtā, brīvā apģērbā. Vēlams izvairīties no apģērba, kam ir rāvējslēdzēji, jostas vai pogas no metāla. Jānoņem rotaslietas, brilles un visi metāla priekšmeti vai apģērbs, kas varētu traucēt uzņemt kvalitatīvus attēlus

Izmeklējumam var pieteikties, zvanot uz kādu no 6 veselības aprūpes iestādēm Rīgā, Jūrmalā vai Jēkabpilī, kurās strādā Osteomed speciālisti:

  1. Latvijas jūras medicīnas centrs, Vecmīlgrāvja 5.līnija 26, 126.kabinets, Rīga, tel. 27018338
  2. Veselības centrs „Pulss 5”, Lāčplēša iela 38, 114. kabinets, Rīga, tel. 27006001
  3. Veselības centrs „Pļavnieki”, Andreja Saharova iela 16, Rīga, tel. 67136972
  4. Veselības centrs „Elite”, Anniņmuižas bulvāris 85, Rīga, tel. 67421882
  5. Dubultu poliklīnika, Slokas iela 26, Jūrmala, tel. 27018330
  6. Jēkabpils reģionālā slimnīca, Stadiona ielā 1, Jēkabpils, tel. 65237840

Kontakti

DXA ir neinvazīvs un pilnībā nesāpīgs izmeklējums, kurā kaulu minerālais blīvums tiek noteikts ar ļoti vāju rentgena starojumu.

Jāņem vērā, ka osteodensitometriju neveic grūtniecēm. Ja tomēr ir akūti nepieciešams veikt izmeklējumu, speciālists veiks piesardzības pasākumus, lai pēc iespējas samazinātu starojuma iedarbību. Ja ir veikta rentgenizmeklēšana ar kontrastvielu vai radioizotopu, jānogaida 10-14 dienas pirms tiek veikta osteodensitometrija. Tā var ietekmēt veiktā izmeklējuma kvalitāti.

Jautājumi par kaulu veselību

Osteoporoze ir vispārēja kaulu slimība, ko raksturo samazināta kaulu masa un strukturālas izmaiņas – kauli kļūst poraini, trausli, un viegli lūst. Tā rodas, ja kaulu masas zudums ievērojami pārsniedz jaunā kaula veidošanos. Osteopēnija ir pazemināts kaulu minerālais blīvums, un tā var tālāk attīstīties par osteoporozi.

Visbiežāk osteoporoze attīstās sievietēm pēc menopauzes, kam ir saistība ar estrogēna līmeņa pazemināšanos, taču to var ietekmēt arī daudzi citi faktori. Osteoporozes attīstības iespējamība arī lielā mērā ir atkarīga no tā, cik liela kaulu masa cilvēkam ir bijusi jaunībā. Jo augstāka ir bijusi maksimālā kaulu masa jaunībā, jo lielāks kaulu blīvums un zemāka osteoporozes iespējamība, cilvēkam novecojot. 

Slimības attīstību var veicināt šādi faktori:

  • mazkustīgs dzīvesveids, 
  • pārmērīga alkohola lietošana, 
  • smēķēšana, 
  • kafijas lietošana lielā apjomā (vairāk nekā 4 tasītes dienā),
  • ilgstoša (vairāk nekā 3 mēneši) glikokortikoīdu lietošana, 
  • metotreksāta, ciklofosfamīda un imūnsupresīvo medikamentu lietošana.

Veicot dzīvesveida izmaiņas un, ja nepieciešams, lietojot atbilstošus medikamentus, ir iespējams novērst kaulu minerālā blīvuma samazināšanos un spēcināt kaulus. Lai saņemtu Jums piemērotāko ārstēšanu, nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Neārstēta osteoporoze var radīt nopietnas komplikācijas. Kaulu lūzumi, it īpaši kritiena izraisīti mugurkaula vai gūžas lūzumi, var izraisīt invaliditāti un pat paaugstinātu nāves risku pirmajā gadā pēc traumas. Smagas osteoporozes gadījumā mugurkaula lūzumi var rasties arī bez kritiena. Skriemeļi, kas veido mugurkaulu, var vājināties līdz pat sabrukšanai, radot muguras sāpes un dažādas stājas deformācijas.

Ārsts ir nosūtījis jūs uz izmeklējumu, lai noskaidrotu jūsu kaulu veselību. Balstoties uz veiktā izmeklējuma rezultātu, ārsts varēs sniegt jums uztura un dzīvesveida rekomendācijas un nozīmēt ārstēšanu, ja tāda būs vajadzīga.

Mēs rekomendējam vispirms konsultēties ar savu ģimenes ārstu. Ja nepieciešams, ģimenes ārsts jums norādīs, kāda speciālista konsultācija vēl varētu būt nepieciešama. Ja vēlaties, mēs piedāvājam jums pieteikties uz konsultāciju pie speciālistiem, kuri norādīti mūsu uzņēmuma mājaslapā.

SIA Osteomed ir specializēta kaulu veselības diagnostikas klīnika. Mēs sniedzam specializētus izmeklējuma rezultātus, kuri palīdzēs jūsu ārstam izvēlēties jums piemērotāko ārstēšanu.

Pietiekams D vitamīna līmenis ir svarīgs kaulu veselībai, jo D vitamīns palīdz kalcijam uzsūkties jūsu gremošanas sistēmā. D vitamīna pietiekams līmenis īpaši jāvēro Latvijas iedzīvotājiem, jo mums ir mazāk saules gaismas. D vitamīna līmeni jūs varat noteikt laboratorijā, iesakām konsultēties ar jūsu ģimenes ārstu par šī izmeklējuma nepieciešamību jums.

Mēs rekomendējam konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Papildus kalcija lietošana ir apsverama, ja jūs uzturā lietojat daudz sāls, kofeīna vai dzērienu, kuri satur fosforskābi (kola un citi dzirkstošie dzērieni).

Kofeīns izraisa kalcija samazināšanos kaulos, tādēļ vēlams ierobežot kofeīna patēriņu.

Osteoporoze tieši sāpes nerada. Par sāpju diagnostiku un ārstēšanu rekomendējam konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai sāpju speciālistu – algologu.

Skip to content